Geleceğim İçin Hayır

Geleceğim İçin Hayır

Geleceğim İçin Hayır

Oluşturulma Tarihi: 01-04-2017 13:22:01

Türkiye Cumhuriyeti, parlamenter sistemle yönetilen, demokratik, laik ve çağdaş bir ülkedir ve hak ettiği anayasa ile yönetilmelidir.

Anayasa, toplumsal mutabakat metnidir. Günlük siyasal hesapların çok ötesinde, toplumun uzun vadeli ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır.

Bu çerçevede, toplumun tüm kesimlerinin onayı ve gönüllü desteği ile oluşturulmalıdır.

Şu anda var olan anayasa; toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılamamaktadır ve mutlaka değiştirilmelidir.

Ancak, referanduma sunulacak olan anayasa, bu hali ile bir anayasanın taşıması gereken temel niteliklerden son derece uzaktır.

Hazırlanan metin, demokrasinin temeli “Güçler Ayrılığı” ilkesine aykırıdır.

Sağlıklı işleyen bir demokrasi için özellikle Yargı ve Yasama bağımsızlığı hayati önem taşımaktadır.

Halkımız, 16 Nisan günü önemli bir karar verecektir.

Ya ülkenin kaderini tek bir kişinin kararına terk edecek; ya da parlamenter sistemin kendisine sağladığı söz hakkına sahip çıkacaktır.

Sandıktan çıkan karar ne olursa olsun, ülkemizin yeni anayasasının toplumsal mutabakat çerçevesinde tekrar ele alınıp, değerlendirilmesi gerekliliği göz ardı edilmemelidir.

Türkiye’nin anayasası, demokrasi, sevgi ve adalet kavramları üzerinde yükselen, kutuplaştırıcı değil, uzlaştırıcı bir anayasa olmalıdır.

Milletimizin özlediği ve gözlediği anayasa da budur.

İşiniz HAYIR,
Sözünüz HAYIR,
Gününüz HAYIR olsun...

Mustafa SARIGÜL

 

Mustafa Sarıgül

‪Eski başbakanlarımızdan Sayın Mesut Yılmaz’ın oğlu Mehmet Yavuz Yılmaz’ın vefatını üzüntüyle öğrendim. Yılmaz ailesi ve yakınlarına başsağl...

Mustafa Sarıgül

‪Büyük halk ozanımız Ali Kızıltuğ Hakk’a yürüdü. Devri daim, yolu nurlu, menzili mübarek olsun. Yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyo...

Mustafa Sarıgül

İstanbul Ticaret Odası’nın değerli başkanı İbrahim Çağlar’ı kaybettiğimizi büyük bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi...

Site creation & technology by Baytemizel