Ordu Ziyareti...

Ordu Ziyareti...

Ordu Ziyareti...

Oluşturulma Tarihi: 26-07-2017 17:49:54

Dün, memleketimizin güzide şehirlerinden Ordu’daydık. Ordulu yurttaşlarımızla hem kucaklaştık hem dertleştik.

Özellikle bölgenin geleceği olarak görülen arıcılık ile ilgili sorunları ve bu sorunlarla ilgili çözüm önerilerimi sizlerle paylaşmak isterim.

Ordu’nun başlıca sorunlarından bir tanesi; göç. Yazları nüfus hareketi tersine dönse de; genel itibari ile bölgenin gençleri Ordu dışında yeni bir hayat kurma peşinde… Nitekim bölgenin 3 ana geçim kaynağı fındık, küçükbaş - büyükbaş hayvancılık ve arıcılıkken, yoğun göç nedeni ile hayvancılık bitme noktasına gelmiş.

Arıcılık ana geçim kaynağı olma yolunda… Ordu Türkiye’nin en fazla bal üreten şehri. Türkiye ise dünyada ikinci büyük bal üreticisi ancak; arıcıların bazı sorunları var:

1. Ürettiğimizi ihraç edemiyoruz. Tüm üretimin ancak %3,4’ü ihraç edilebiliyor.

2. Kovan başına verim oldukça düşük.

3.Kaçak ve sahte balla yeterince mücadele edilemiyor.

Yukarıdaki maddeler gelecek için umut vadeden bir sektörün önündeki sorunlar.

Ordulu yurttaşlarımın bal üretimi ile ilgili sorunlarına derman olacak çözüm önerilerim de şu şekildedir.

* Arıcılık için devlet tarafından atılan adımlar önemli olmakla birlikte, arıcılığın istenilen seviyeye ulaşması için yeterli değildir. Bu adımların daha kararlı ve kapsayıcı şekilde devam etmesi gerekmektedir.

* Arı üreticilerinin birlikler ya da kooperatifler şeklinde gelişmiş ülkelerdeki gibi örgütlenmesi sağlanmalıdır.

* Merdiven altı üretiminin tamamen önüne geçilmeli, kaçak bal girişi tam anlamıyla engellenmelidir.

* Katma değer sağlayan POLEN, ARI SÜTÜ, PROPOLİS gibi diğer ürünlerin üretilmesi için teşvik sağlanmalıdır.

* Genç arıcıların önü açılmalı, özellikle kurs ve eğitimler ile modern arıcılık konusunda bilgilendirilerek, kovan başına verim artırılmalıdır.

Gezimiz sırasında, bizi tüm içtenlik ve misafirperverlikleri ile ağırlayan Ordulu dostlarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

Sevgiler...

Mustafa Sarıgül

Yarınlarımızı inşa edecek vizyon sahibi gençler yetiştirdiğimiz Şişli Meslek Yüksekokulu'nda dünyanın değişik ülkelerinden öğrencileri ağırl...

Mustafa Sarıgül

Zorlu bir eğitimden geçen, ailesinden çok hastalarına zaman ayıran sağlıkçılarımız hastanelerde şiddet görüyor. Canımız yandığı için hastane...

Mustafa Sarıgül

Kardeşimiz Hüseyin Kulakçı 15 Temmuz'daki hain girişimde TRT binasını canı pahasına savunurken gazi oldu. Demokrasiyi savunmak için bir an d...

Site creation & technology by Baytemizel