Sarıgül’ün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Sarıgül’ün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Sarıgül’ün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Mesajı

Oluşturulma Tarihi: 18-01-2017 14:16:05

Birleşmiş Milletler, 1948 yılında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesini kabul ederek insanlık tarihinin belki de en anlamlı sayfalarından birini yazmıştır. 1950 yılından beri Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanan 10 Aralık ise, bize bir yandan insan olmanın yüceliğini hissettirirken, aynı zamanda, insan hakları alanında hem Türkiye olarak, hem küresel planda ne kadar çok eksiğimiz olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Toplumumuz insana değer veren bir kültüre sahiptir. Çocuğa, misafire, yabancıya, mağdura karşı daima sevgi ve saygıyla yaklaşırız. Ancak kadın-erkek eşitliğinden başlayarak insan hakları bakımından BM Evrensel İnsan Hakları Bildirgesindeki esas ve standartları ülkemizde tutturabildiğimizi maalesef söyleyemeyiz. Kadın ve kızlarımız erkeklerle eşit haklara sahip midir? Vatandaşlarımız mahkemelerde, devlet dairelerinde, hastanelerde eşit muamele görmekte midirler? Düşünce, ifade özgürlüğü yeterince ve sorunsuz olarak kullanılabilmekte midir? Toplanma ve yürüyüş özgürlük ve hakları ülkemizde sağlıklı olarak işlemekte midir? Etnik gruplar, farklı mezheplere sahip olan vatandaşlarımız kendilerine tanınan hakları yeterli bulmakta mıdırlar? Azınlıklarımızın haklarının hepsi kendilerine tanınmış mıdır? Bu sorulara başkalarını da rahatlıkla ekleyebileceğimize göre, ülkemizde insan hakları açısından hiç de sevineceğimiz bir noktada olmadığımız açıktır.

Biz Şişli Belediyesi sınırları içinde yaşayan, çalışan, ziyaret eden tüm vatandaşlarımız ve yabancılara, çocuğundan yaşlısına, kadınından erkeğine, sağlamından engellisine, gencinden yaşlısına hizmet verirken, her şeyden önce ve her şeyin üstünde insana insan olarak duyduğumuz sevgi, şefkat ve saygıya dayanarak çalışıyoruz. Belediyemize gelenlere yasalardaki hakları doğrultusunda süratle ve güler yüzle işlem yapıyoruz. Bu anlayışla çalışmalarımızı sürdürürken, BM Evrensel İnsan Hakları Bildirgesindeki esas ve hedefler bize ışık tutmaya devam edecektir. Türkiye’de insan hakları alanında gerekli olan köklü değişimin kriterleri bizim de taraf olduğumuz bu Bildirgede ifade bulan esaslardır. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nün bütün insanlığa haklarını tam ve korkusuzca kullanacakları günlerin başlangıcı olsun dileğiyle kutluyorum.

Site creation & technology by Baytemizel